www.officenotlari.com

Monthly ArchiveMart 2013

ileofficenotlari

E- Posta işlemleri ve Gelen Kutusu

E-posta iletilerinde Ön izleme Yapmak

Outlook 2013 ile öncelikle hangi iletilerin okunacağını ve işlemden geçirileceğini bir bakışta anlayabilirsiniz. Gelen kutunuzda, yeni gelen maillerinizi aşağıdaki gibi görürsünüz.

Not: Bir e-posta iletisi oluşturmanın kısa yolu Ctrl+Shift+M tuşlarını kullanabilirsiniz.

E-posta İletisini İletme veya Yanıtlamak

Reading Pane (Okuma Bölmesi)’ deyken, tek bir tıklatmayla maillerinizi bir başkasına iletebilir veya size gelen bir maile yanıt verebilirsiniz. Maillerinizi yanıtlamanız için, Reply(Yanıtla), iletmek için Forward(ilet) butonların kullanabilirsiniz. Veya gerçek zamanlı sohbet için bir Lync Anlık İleti konuşması başlatabilirsiniz.

Klasik olarak kullandığınız şerit üzerindeki Reply (Yanıtla), Reply All(Tümünü Yanıtla) veya Forward(İlet) komutlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bunun için Home(Giriş) sekmesi altında bulunan Respond grubunu kullanmalısınız.

032113_1620_EPostaleml3.png

Outlook 2013 ile bir maile reply dediğinizde karşınıza çıkan yanıtlama ekranında da sizi Pop Out ve Discard butonları karşılayacak. Eğer maili yanıtlamaktan vazgeçerseniz Discard, gelen maili ayrı pencerede görmek isterseniz Pop Out butonlarını kullanmanız yeterli olacaktır.

ileofficenotlari

Yeni Grafik Özellikleri

032013_1603_YeniGrafikz1.png

032013_1603_YeniGrafikz2.png

Grafiklere eklenen animasyon görüntüleme ile kaynak verilerinizde değişiklik yaptığınızda grafiğin nasıl canlandığını izleyebilirsiniz.

Bunu izlemek eğlenceli olduğu gibi, grafikteki hareket sayesinde verilerdeki değişiklikler de daha net görülür.

1       Grafik Düzenleme ve Özelleştirme

1.1     Grafiğinizi Biçimlendirme

Grafiğiniz yerleştirildikten sonra renkleri, stilleri, ayrıntıları, bileşenleri ve verileri istediğiniz kadar ve istediğiniz sıklıkla değiştirebilirsiniz.

Grafiği tıklatarak Chart Tools(Grafik Araçları) > Design(Tasarım) öğesini açın ve birçok grafik stili, türü ve öğesi arasından seçim yapabilirsiniz.

Grafik Araçları şeridi, grafiğinize uygulayabileceğiniz harika bicimlerle doludur, bazen daha fazla denetim isteyebilirsiniz. Eski Office sürümlerinde, gelişmiş biçimlendirme seçenekleri bulması zor, karmaşık iletişim kutularına yerleştirilmişti. Artık bu seçenekler sade, şık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

032013_1603_YeniGrafikz3.png

Grafiği düzenlemek isterseniz, grafik alanı üzerindeyken, sağ tıklayarak çalışma alanınızın sağında açılacak olan biçimlendirme,Format Chart Area penceresini kullanabilirsiniz.

Grafiğin gösterge, eksen etiketleri, başlık, veri çubukları veya arka plan gibi belirli bir öğesini düzenlemek veya değiştirmek ya da eklemek veya kaldırmak için ilgili öğeleri seçebilirsiniz.

032013_1603_YeniGrafikz4.png

Örneğin, bir grafik eksenini tıklatırsanız, Eksen Seçeneklerinin altında yukarıdaki efekt türlerini görürsünüz.

Olası seçenekleri görmek için Shadow(Gölge), Glow(Parlama) ve diğer özellikleri tıklayabilirsiniz.

032013_1603_YeniGrafikz5.png

Not: Daha kolay çalışmak için görev bölmesini taşıyabilir veya yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bölmeyi taşımak, yeniden boyutlandırmak için köşede bulunan aşağı doğru açılan oku tıklamalısınız.

ileofficenotlari

Veri Girişlerindeki Yenilikler

Hızlı Doldurma (Flash Fill)

Adları ve soyadlarını ayrı sütunlar halinde ayırmanız (veya adları veya sayıları ya da diğer herhangi bir veriyi ayırmanız) gerekiyor. Hızlı Doldurma(Flash Fill) adında yeni bir Excel 2013 özelliğinin yardımı dokunabilir.

Tüm bir sütunu hızla verilerle doldurmak isterseniz Flash Fill(Hızlı Doldurma) aracını kullanabilirsiniz. Hızlı Doldurma aracı çalışmanızı sizin yerinize tamamlayan bir veri yardımcısı gibidir. Ne yapmak istediğinizi algıladığı anda, Hızlı Doldurma verilerinizde belirlediği desene göre verilerin kalanını bir hamlede girer.

032013_1417_VeriGiriler1.png

Adı veya diğer değeri verilerinizin yanındaki sütuna girin ve Enter’a basın.

032013_1417_VeriGiriler2.png

Bir sonraki adı yazmaya başlayın. Hızlı Doldurma, önerilen adların listesini gösterir.

032013_1417_VeriGiriler3.png

Uygun görünüyorsa, listeyi kabul etmek için Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Not: Önerilen adları kullanmadan yazmaya devam etmek için Escape tuşuna basın.

032013_1417_VeriGiriler4.png

Şimdi de bir sonraki sütuna, bir soyad girelim ve Enter’a basalım.

032013_1417_VeriGiriler5.png

Sonraki soyadı yazmaya başlayın, Enter tuşuna basın ve işiniz bitti.

ileofficenotlari

Excel Çalışma Ekranının Yeni Görünümü (2013)

2013 Excel

Microsoft Excel 2007 ile gelen şerit yapısı Microsoft Excel 2013 de de karşımıza gelmektedir. Önemli özelliklerden birisi Office buttonunun yerini FILE menüsünün almış olmasıdır. Şerit yapısı siz çalışırken gereksinim duyduğunuz komutları hızlıca bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. İlgili şerit seçeneğine tıklayarak istediğiniz seçenek ve alt seçeneklere ulaşmaya devam ediyorsunuz.

Excel 2013 ‘de 7 tane sekme vardır. Bunlar; Home, Insert, Page Layout, Formulas,Data Review, ve View sekmeleridir. Bu sekmelerin dışında eklediğiniz nesneleri düzenleyebilmeniz için ayrıca sekmeler de ekrana gelmeye devam etmektedir.

Örneğin sayfaya bir grafik eklendiğinde varolan sekmelerin yanına Grafik Araçları başlığı ile Tasarım ve Düzen sekmeleri de eklenmektedir. Ekran yığılmasını azaltmak için bazı sekmeler sadece gerekli olduğu zaman gösterilir, işlem yapmadığınız zaman ise gizlenirler.