www.officenotlari.com

Monthly ArchiveEylül 2012

ileofficenotlari

Windows 8 ile Arama

Windows 8 ile bir arama yapmak isterseniz, arayacağınız dosya ya da uygulama için klavyeden Win + W (Anlık arama Ayarları için) ya da Win + F (Dosyalar için Anlık arama) tuşlarını kullanmak sizin işini kolaylaştıracaktır.

Bu tuşlara bastığınızda karşına metro ara yüzü gelecek, Ekranın sağ tarafında gördüğünüz “Search” kısmına aradığınız her ne ise onu yazmanız yeterli olacak, dikkat etmeniz gereken alt tarafındaki seçenekler olacak Files, Apps, Setting  gibi. Hangisi üzerindeyseniz onun içerisinde arama yapıyor olacaksınız.

ileofficenotlari

Çevirim içi video

Eğer internet bağlantınız var ise, izlemek istediğiniz videoları içinde bulunduğunuz belgeden ayrılmadan, Word 2013 ün içerisinde  Bing İmage Search aracını kullanarak rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Insert  – Illustrations –Online Video yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

ileofficenotlari

Otomatik Yer imi Oluşturma

Word belgesi içerisinde bir metin okuyorsunuz ve bir süre sonra yarıda kesip belgeyi kapatmak durumunda kaldınız, kaçıncı sayfa da, hangi cümlede, hangi satırda kaldığınızı tekrar belgeyi açtığınızda bulmanız zor olacaktır elbet, fakat Word 2013 ile belgeyi kaydettiğinizde en son kaldığınız yere otomatik gidebiliyorsunuz, böylece uzun Word belgelerinde imleci bıraktığınız yeri aramaya gerek kalmıyor.

Belgeyi tekrar açmanız ve sağ tarafta karşınıza çıkan bölmeyi tıklamanız yeterlidir.

ileofficenotlari

Word’u Boş belge ile başlatmak

Word’ü açtığınızda, uygulamanın şablon ekranını göstererek başlaması da yeni gelen yeniliklerden biridir.

Dilerseniz bunu kaldırıp uygulamanın çalıştırıldığında boş belge açarak başlamasını sağlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken “File” >  “Options” seçeneğini tıkladıktan sonra açılan pencereden “General” ayarından en alttaki “Show the Start screen when this application starts” seçeneğinin yanındaki işareti kaldırmak.

boş belge

Word açıldığında Boş Belge ile başlasın

Bundan sonra bu uygulamayı açtığınızda otomatik olarak boş bir belge ile karşınıza gelecek, tıpkı daha önce olduğu gibi!

ileofficenotlari

PDF Files

Word 2013 ile gelen en önemli yeniliklerden biri de PDF dosyaları üzerinde çalışma olanağı.

Daha önceden belgelerimizi PDF formatında kaydedilebiliyor; fakat PDF dosyaları üzerinde değişiklik yapamıyorduk.

Artık PDF belgelerinizi rahatlıkla Word 2013 içerisinde açıp, değişiklik yapabilirsiniz.

PDF

PDF

 

Pdf dosyasını açtıktan sonra üzerinde çalışabilmek için “View“ sekmesinden “Edit Document”  seçeneğini tıklayarak belgeyi düzenleyebiliyoruz.

ileofficenotlari

Chart

Eski word uygulamalarında grafik eklemek istediğimizde Excel’le beraber yan yana 2 penceye şeklinde açılıyordu.

Şimdi grafik eklemek istediğimizde ise Excel programı, Word içerisine gömülmüş bir şekilde karşımıza gelmekte, böylece çalışma alanınızda ikiye bölünmemiş oluyor, işiniz bittiğinde Excel’i köşesindeki X butonuna basarak kapatmanız yeterli olacaktır.

Chart

ileofficenotlari

New Comment

Word 2013 içerisinde yazdığınız bir metine açıklama yapmanız gerektiğinde açıklamayı ekleyeceğiniz “NewComment” komutu daha öncesinde Review sekmesinden ulaşabiliyordunuz, şimdide bu sekmenin altında bulunduğu gibi, ayrıca “Insert” sekmesi içerisinde de “New Comment” butonunu görmeniz mümkün.

Ayrıca yenilenen görünümüyle “New Comment” eklediğinizde karşınıza bir pencere gelir, bu alana açıklamalarınızı yapabilirsiniz. Açıklama yapılan kelimenin yakının da mesaj kutusu simgesi görünür ve üzerine gidip tıklandığında yazmış olduğunuz açıklama görünür hale gelecektir

ileofficenotlari

Proofing Tools

“Proofing Tools” İlk kez metin yazıldığında karşımıza hemen bir uyarı çubuğu ile geliyor. Bu uyarı çubuğu bize “Proofing Tools” ya da “imla denetimi” paketini kurma seçeneği sağlıyor.

 

 

ileofficenotlari

Page Layout

Word 2013 içerisindeki bir değişiklikte Page Layout sekmesinin rahatlatılması oldu, Bu sekme içerisindeki bazı komutlar “Design” Sekmesine taşınmıştır, durum böyle olunca sayfa ayarlarınıza daha kolay ve çabuk ulaşacaksınız demektir.